23 Ekim 2007 Salı

Terör


Günlerdir terörle yatıp terörle kalkıyoruz. Ne yazık ki, acı bir şekilde gündemin ibresi yine teröre dönmüş durumda -zaten ya terörü ya da dini gösterir bizim ibre. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz.

2008 yılı bütçesi geçenlerde açıklandı. Maliye Bakanlığı'na 38 milyar YTL, Milli Eğitim Bakanlığına 23 milyar YTL ayrılırken Milli Savunma Bakanlığına da 13 milyar YTL'lik bütçe ayrılmış durumda. Savunmaya ayrılan miktar yüzde olarak bir çok ülkeninkinden fazla olabilir. Ne de olsa dünyanın en problemli bölgesinde yaşıyoruz. Fakat göründüğü gibi eğitime ayrılan miktarın nerdeyse yarısı kadar bir kısmı savunmaya ayrılıyor. Yine de dünya gündeminde ne geliştirdiğimiz teknoloji ile, ne çok iyi eğitim almış vatandaşlarımızla yer alıyoruz. Sadece türban tartışmaları ve terör mücadelemizle. Aaa, tabii ya, nasıl unuturum, bir de Ermeni meselemiz vardı.

Belki de bütçe ayırmak bazı şeyler için yeterli değildir. Önemli olan bütçenin etkin kullanılmasıdır. Ne demek şimdi bu? Üzülerek gözlemliyorum ki, tamamen tüketime yönelmiş bir nesil yetişiyor. Sahip olduğu zamanın değerini bilen çok az gencimiz var. Eğer etkinliğimizi artırmak istiyorsak öncelikle bu sorunu çözmeliyiz.

Hiç yorum yok: