30 Aralık 2007 Pazar

Dünya, Uzay ve İleri Düzey Canlılar

Evrenin sadece dünya nüfusu için gereksiz büyüklükte bir yer olduğunu düşünmüşümdür hep, eğer onu yalnızca biz meşgul ediyorsak. Öte yandan yalnız olmadığımızı düşünürsek, bu durum evreni kesinlikle araştırılmaya değer bir konu yapmaktadır. Nitekim her ne kadar gelişmiş ülkelerin tekelinde olsa da uzay hakkında çalışmalar hızlanarak artmaktadır. Yazımın konusu şu ana kadar neler yapıldığından oldukça uzaktır. Hiç öyle bilgilendirici bir yazı yazacak havamda değilim açıkçası. Onun yerine, evrende bizden daha ileri ya da ilkel topluluklar olup olmama ihtimali ve sonuçları üzerine fikir yürütmeyi tercih ederim.

Olmama ihtimalini ele alalım. Bu durumda ilk akla gelen soru neden bu kadar büyük bir evrende yaşıyoruz, nedir bu kadar fazla galaksinin, yıldızın, gezegenin sebebi hikmeti? Belki zamanı geldiğinde bu yaşam olmayan gezegenlere yerleşeceğiz ya da o gezegenlerde gizli saklı madenler bulup teknolojide hiç ummadığımız ilerlemeler kaydedeceğiz.

Peki ya başka canlılar varsa... Bizden ilkel olanlar çok ilginç olmayacaktır. En azından fazla işimize yaramazlar, tabii dünyada çıkan bir savaştan kaçmak için onların gezegenlerini istila etmek gibi bir ihtiyaç içine girmezsek.

Öte yandan bizden daha ileri bir toplumla karşılaştığımız düşünürsek, şehre inen tarzandan pek farkımız olmayacaktır. Yörüngelerine girdiğimizde bizi ya iyi ya da kötü bir şekilde bekliyor olacaklardır. İyi karşıladıklarını düşünelim, aksi durumun pek bir cazibesi yok bizim için (tabii ki böyle bir durumla karşılaşırsak nasıl davranmamız gerektiğine yönelik bir eylem planı geliştirilmelidir ama bizim sorunumuz değil şimdilik). Nerde kalmıştık? Heh, tamam. Bizi güzel güzel karşıladılar. Ne olacak? Bilgi birikimlerini bizimle paylaşacaklar mı? Kim bilir belki "bilinmeyen gezegenin ileri teknoloji enstitüsüne" yüksek lisans, ya da doktora yapmak için gideriz. Türümüzün en zekilerini ağırlamak hoşlarına gider belki. Fakat bizim için biraz zor olabilir. Kendimizi aptal (idiot) gibi hissedebiliriz. İlkokul çocuğunun üniversitede bir derse girmesi gibi bir şey olurdu herhalde (biraz abartmış olabilirim, ama anlatmak istediğim anlaşılıyor sanırım).

Yaaa, bu bizden ileri medeniyet kesin bizim onlardan haberdar olmamızdan önce bizden haberleri vardır. Bizlerle ilkel medeniyetler diye dalga geçiyorlardır.

Neyse bahsetmek istediğim bir kaç şey daha vardı ama onlar da şimdilik kafamın içinde kuluçka evresine devam etsinler.
Yeri ve zamanı geldiğinde onları da paylaşmak dileğiyle...

İlim, bilim sizinle olsun, bir yerlerde unutmayın...

PS: Bu yazının ilham kaynağı "Stargate : Atlantis" adlı dizi ve benim bir süredir düşündüklerimdir. Emeği geçen herkese teşekkürler. Dizinin yeni bölümleri beklenmektedir. Ayrıca önümüzdeki günlerde dizinin aklıma soktuğu başka konuları da yazıya dökmek niyetindeyim. Nasip...

1 yorum:

Adsız dedi ki...

ismail karde� sen m�thi�sin ya